Rinus van Alebeek
Steden van Glas
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Download “Steden van Glas” door Rinus van Alebeek!
‘Steden van Glas’, de compositie voor de Klankatlas van Limburg, heeft als uitgangspunt een weg in de buurt van het gehucht Palemig. In mijn vroegste jeugd leefde Van Alebeek hoofdzakelijk te voet. Aan het begin van de zomer werden de grote voetbaltoernooien gespeeld, een ervan was in de wijk Heksenberg. Om die te bereiken moest hij op een te grote fiets, met een nog grotere tas achterop, ’s morgens vroeg vertrekken. De weg voerde over de Heksenberg, een heuvel met 9% stijging, een hele klim voor een jonge knaap. Aan weerszijden waren de wallen met braamstruiken begroeid terwijl bomen voor schaduw en licht zorgden. Onder de bladeren hing de stoffige geur van warme dagen. Jeugdige jaren verstrijken in cirkels van geborgenheid. Het beklimmen van deze heuvel vormde zijn eerste aanraking met een onbekende wereld. De weg is afgegraven. De opnames die in ‘Steden van Glas’ zijn te horen, zijn gemaakt aan de rand van dat landschap. De zilverzandgroeve die er nu ligt, het gebied eromheen, tonen, als in geologische lagen, zowel de persoonlijke als de regionale geschiedenis van de laatste vijftig jaar.
Over Rinus van Alebeek
(Heerlen, 1956)
De biografische notities van Rinus van Alebeek kennen een pre-historisch en een historisch deel. Het pre-historisch deel beslaat de periode ? voor Christus tot aan het jaar 1991 na Christus. Daarover wordt vanzelfsprekend niet bericht. Sommige van zijn verrichtingen die tot historische feiten zijn geabstraheerd zijn in drie categorien in te delen.

1. Literair 1991- 2000 (Amsterdam – Florence – Barcelona)
Publicatie van de roman “De Weg naar Oude God” (pseud. Philip Markus) (Geertjan Lubberhuizen Prijs 1991) en de roman “Het Verlossende Woord (pseud. Philip Markus) (Lange lijst AKO-Prijs 1995). Mysterieuze verdwijning van het derde Philipmarkusboek “Het Onzichtbare Boek” uit een telefooncel ergens in Zuid Portugal. Verbanning uit de Nederlandse literaire wereld na conflict over de redactie van “Aisha” . Artist in residence in Venetië, Turijn, Valle d’Alcantara en Castiglione del Terziere.
2. Beeldende Kunst 1989 – 2000 (Florence – Cecina – Carrara)
Samenwerking met Gianni Melotti, Massimo Bartolini, Frank Breidenbruch en Christophe Ghislain. Tentoonstellingen in Rome, Milaan en Castiglione del Terziere.
3. Klank 2000 – (Barcelona – Amsterdam – Louisville – Malaga – Marokko – Castiglione del Terziere – Berlijn)
Initiatie in de wondere wereld der geluiden door hometape-pionieren Zan Hoffman en Jeff Surak. Publicaties door ZH27, Zeromoon, Foreign Lands, White Tapes, conv.net, Palustre. Sinds 2005 publieke optredens en deelname aan festivals in de elf verschillende EU-Landen. Artist in Residence in Ricadi (Calabrie) en Ragusa (Sicilie). Sedert 2006 initiator en curator van das kleine field recordings festival in Berlijn.
De meeste klankcomposities komen live tot stand, ten overstaan van een select publiek, met gebruik van cassetterecorders en eigen opnames van (veelal) omgevingsgeluiden. Dit deel van zijn sonische carrière heeft de grootste aandacht gekregen, mede door zijn overtuiging dat ‘field recordings’ voortkomen uit en aansluiten bij de orale traditie.
~ De blog van Rinus van Alebeek
~ Meer informatie over das kleine fieldrecordings festival




